davetiyem

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Baha

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Andımız'ı kaldırmak kasaba küstahlığı...

Prof. Dr. İlber Ortaylı,Cnn Türk'te yayınlanan Gündem Özel programında Deniz Bayramoğlu'nun sorularını yanıtladı.

20 Ekim 2018 Saat: 22:48
Andımız'ı kaldırmak kasaba küstahlığı...
Andımız'ı kaldırmak kasaba küstahlığı...

Danıştay'ın Öğrenci Andı'nı kaldıran hükmü iptal etmesini değerlendiren ünlü tarihçi Ortaylı, Andın kaldırılması kararını, "Andın kaldırılması bence bir küstahlıktı, son derece büyük bir küstahlıktı, gerekçesi o zaman daha daha küstahlıktı.

Onu bir ırkçılık, Hitler, Stalin taklidi demeleri de küstahlık, onu söyleyen insanların ne Hitler'den ne Stalin'den hiç bir haberleri yok ve bunu sorup öğrenebilirler, okutup öğrenebilirler hiç öyle bir zahmeti yok. Ağzına geleni konuşuyorlar.

Bunlar kasabalılar, fakat bu kasabalılara aklı da Amerikan kasabalarında okuyanlar veriyor. Yani Avrupa kültürünü almayan doğrudan doğruya Amerikan siyaset bilimi kültürüne bulaşan, ezbere bir takım şeyleri kafalarına yerleştirip aslında daha da beter kendine göre yorumlayanlar yerleştiriyor." sözleriyle değerlendirirken, kaldırılma kararının gerekçesine ise"çocuklar donuyorlarmış onu okumak için, biz okuduk hiç donmadık, açık havada da okurduk, okulun içinde de okurduk, sınıfta okurduk yağmur yağarsa. Sanki bunlar hiç çocukları dışarı çıkarmıyor."diyerek tepki gösterdi.

Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ'ın Danıştay'ın bu kararına tepki göstermesinin yerinde bir tutum olmadığını söylene Ortaylı, "Ben bu kararı okudum Danıştay'ımızın 8. dairesinin kararı dört dörtlük tebrik ederim. Hukuk bakımından da, Türkçe ve ifade bakımından da tebrik ederim. Hiç laf etmesinler. Efendim, maalesef hem Milli Eğitim camiasında, hem de Anayasa Komisyonu başkanı bu yerinde değil diyorlar, Danıştay kendini aşmıştır diyorlar. Bu tamamen yanlış hele bir hukukçunun Danıştay için böyle bir laf etmesi korkunç birşey yanlış çok yanlış." dedi. 

Andı kaldırmanın hiç bir gerçeklilikle alakası olmadığını da sözlerine ekleyen Ortaylı, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarını da "Öyle bilmeden Hitlerizmmiş, Stalizmmiş kullanmasınlar asıl maksadı aşan cehalet budur, bunlar kışkırtıcılıktır.

Milli Eğitim Bakanlığının bürokratları temyiz yolu açıktır diyorlar, ona temyiz yolu denmez ona tashih-i karar denir, bunu o memurlar nasıl söylüyor şaşıyorum.  Milli Eğitim Bakanlığını ilgilendirecek bu konu değil artık, oradan çıkmış bir şeyi düzeltti mahkeme artık onlar susacak Danıştay'ımızın kararına itaat edecek. Bu bunu gerektiyor, hala daha bu konuda konuşmaları çok ayıp." diyerek eleştirdi.

Sözlerini Öğrenci Andından alıntı yaparak bitiren Ortaylı, Milli Eğitim Bakanlığı'nı eleştirerek "Evet Türküz, doğru olmamız lazım, etrafa göre çalışkanız Milli Eğitim Bakanlığı'nın Merkez Teşkilatı bu çalışkanlığın dışındadır." dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
KOTO’nun ‘İşveren Hakları Semineri’ne ilgi yoğun oldu

KOTO’nun ‘İşveren Hakları Semineri’ne ilgi yoğun oldu

 

Metropol Tv Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız