davetiyem

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz
Baha

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Yaşam

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık'ın Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmesinin üzerinden tam 43 yıl geçti.

3 Aralık 2018 Saat: 11:36
Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık günü 1992 yılından bu yana 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte güne özel kutlamalar yapılır…

Bugün gerek sosyal yaşamda gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli “engeller” ile karşılaşan engelli insanlarımızın farkına varmak ve onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyi olma hali olarak tanımlanan sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çaba sarf edilmelidir.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Başkanı Şükrü Boyraz, "Devlet, engellilerin toplumsal hayata eşit ve üretken bireyler olarak katılımlarının zorunluluğuna dikkat çeken 'Engelliler Bildirisi'nin' ruhuna ve taleplerimize uygun düzenlemeleri hayata geçirmiyor." dedi.

İktidarın, Türkiye nüfusunun onda birinden fazlasını oluşturan 8,5 milyon engelliyi ve engellilerin sorunlarından doğrudan etkilenen aileleriyle birlikte 25 milyon kişiyi görmezden geldiğini savunan TSD Başkanı Şükrü Boyraz, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Türkiye tarihinin en ciddi ekonomik ve siyasi kriziyle yüz yüze bulunuyoruz. Hükümet, kendi krizin faturasını çalışanlara, işsizlere, emeklilere, üreticilere keserken, bu olumsuz koşullar engellileri fazladan bir kat daha fazla mağdur ediyor.

Günde bir buçuk doların altında bir gelirle yaşamaya mahkum edilenlerin oranının yüzde 38'i bulduğu düşünüldüğünde, engellilerin yaşama koşullarının çok daha ağır olduğu ortadadır.

Üretimi, yatırımı, istihdamı ve kamu yararını göz ardı eden politikalar, yoksulluk, işsizlik ve sefalet derinleşiyor. Çalışanların, üretenlerin ve engellilerin talepleri karşısında görmeyen ve  duymayan iktidar, kaynaklarımızı üretmeden kazanan bir avuç azınlığa aktarmaya devam ediyor.”

(TSD) Başkanı Şükrü Boyraz

“DEVLET ENGELLİLERLE İLGİLİ ANAYASADA BELİRTİLEN GÖREV VE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR”

Devletin, engellilerin toplumsal hayata eşit ve üretken bireyler olarak katılımlarının zorunluluğuna dikkat çeken ‘Engelliler Bildirisi’nin’ ruhuna ve taleplerine uygun düzenlemeleri hayata geçirmediğini söyleyen Boyraz;


“Devletin, anayasada da belirtilen görev ve yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ediyoruz.  Toplumsal hayatın bütün alanlarında; eğitimde, iş bulmada, ulaşımda, kent politikalarında taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz.” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Başkanı Şükrü Boyraz, yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Bu çerçevede, engellilere yönelik istihdam politikaları oluşturulmalı, iş olanakları yaratılmadığı koşullarda devlet sorumluluklarının gereğini yerine getirerek, tazminat vermelidir.

İş ve engellilik tazminatının yanı sıra vergi muafiyeti ve gümrük yasası, toplu taşıma ve ulaşımda sakatlara yönelik politikalar ve bir dizi alanda öncelik tanınması talepleri bütün koşulu, çalışma ve yaşama alanlarında taleplerimize uygun politikaların geliştirilmesi, önceliklerin sağlanması, yasaların çıkarılması, Engellilerin lehine uygulamalara öncelik veren anlayış yerleşmesinden geçiyor. Siyasi iktidarlar, engellilerin örgütleriyle de görüşerek politikalar geliştirmeli, çözümleri hayata geçirmeli.”

En büyük engel, engellenmektir.

Hayat bizim içimizde biz hayatın içindeyiz.

Asıl Engelliler Onları Görmeyenlerdir.

Yalnızca bugün değil, her gün hatırlamak gerek! Engel olma destek ol.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Kağıtsporlu Yusuf Avrupa yolcusu

Kağıtsporlu Yusuf Avrupa yolcusu

 

Metropol Tv Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız