izmit belediyesi
KOTO

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz
turkuaz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Kültür

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ayakta alkışlandı

Çanakkale Savaşı ve İstiklal Marşının Kabulü haftası dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri düzenlendi.

19 Mart 2019 Saat: 11:14
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ayakta alkışlandı
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ayakta alkışlandı

İstiklal Marşının Kabulü haftası dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri düzenlendi. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın ilimizde ilk kez sahne aldığı konser SDKM’de gerçekleştirildi. Hasan Uçarsu’nun “ Çanakkale Şehitleri’ne 'Yine Bir Şey Yapabildim Diyemem Hatırana” gibi eserlerin icra edildiği konser sonunda İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ayakta alkışlandı.

 

SALON DOLDU TAŞTI

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası tarafından İstiklal Marşının çalınmasıyla başlayan konsere, büyük salonda yer bulamayan sanatseverler fuaye alanına kurulan barkovizyondan konseri izledi.

 

ÇANAKKALE ZAFERİ VE İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ HAFTASI KAPSAMINDA

Şefliğini Massımılıano Caldı’nın yaptığı İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, viyolensel Poyraz Baltacıgil solistlik yaptı.  Çanakkale Zaferi ve İstiklal Marşının Kabulü Haftası kapsamında sahne alan orkestra üyesi Hasan Uçarsu tarafından, Çanakkale Şehitleri'ne 'Yine Bir Şey Yapabildim Diyemem Hatırana' isimli eser ve İstiklal Marşımızın Kabulü haftası olması münasebetiyle İstiklal Marşımız çalındı.  Çanakkale Şehitlerimiz Anısına gerçekleştirilen konserde şehitler anılırken Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü kutlandı.  Bu anlamlı konserde sanatseverler senfoni orkestrası tarafından icra edilen eserleri keyifle dinledi.

 

60 KİŞİLİK DEV EKİP

Keman, viyolonsel, viyola, kontrbas, klarnet, trombon, flüt, fagot, obua, vurmalı sazlar gibi enstrümanların yer aldığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 60 kişilik dev bir ekiple SDKM’de sahne aldı. Orkestra üyesi Hasan Uçarsu tarafından, Çanakkale Şehitleri'ne 'Yine Bir Şey Yapabildim Diyemem Hatırana' isimli eser Çanakkale Savaşlarında vatanları uğruna şehit düsenler için 2015 yılında Çanakkale Savaşlarının yüzüncü yıldönümü anısına bestelendi. Müzik, Çanakkale türküsünün başındaki “Çanakkale” sözcüğünün ilk dört sesinden oluşan motif ile başlayarak Müzik boyunca acılı, şiddetli, hüzünlü, hırçın, şefkatli olmak üzere farklı karakter ve tonlamalar içeriyor.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
İZMİT’İN WHATSAPP DESTEK HATTI KURULDU

İZMİT’İN WHATSAPP DESTEK HATTI KURULDU

 

Metropol Tv Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız