KOTO

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz
turkuaz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Yaşam

İzmit Belediyesi öğrencilere masal anlatıyor.

İzmit Belediyesi yaklaşık 3 yıldan beri anaokulu öğrencilerine masal anlatıyor.

5 Aralık 2018 Saat: 11:09
İzmit Belediyesi öğrencilere masal anlatıyor.
İzmit Belediyesi öğrencilere masal anlatıyor.

İzmit Belediyesi yaklaşık 3 yıldan beri anaokulu öğrencilerine masal anlatıyor. Belediyenin Çocuk Hakları Masası tarafından gerçekleştirilen Masal Saati Projesi kapsamında İzmit sınırları içerisindeki 67 okulun anasınıfı öğrencileri Saatçi Ali Efendi Konağı’na getirilerek burada kendilerine çeşitli masallar anlatılıyor.

Pazartesi ve Cuma günleri 2 saat boyunca tarihi konakta hoşça vakit geçiriyorlar. Çeşitli ikramlarında yapıldığı etkinlik miniklerin büyük ilgisini çekiyor.  75. yıl Cumhuriyet İlkokulu’ndan 30 öğrenci de Saatçi Ali Efendi Konağı’ndaki masal saati etkinliğine katıldılar. Masal kitabı hediye edilen etkinliğin sonunda öğrenciler tekrar okullarına bırakılıyor.

.

Eski Etnografya müzesi ya da bilinen diğer adıyla 'Saatçi Ali Efendi Konağı'. 1774 yılında Veli Ahmet Mahallesi Alaca Mescit Yokuşu'nda denize hakim eğimli bir yamaç üzerine inşa edilmiştir.

Bu yapı 1774 yılında İzmit’in tanınmış ailelerinden Gümüşlüoğlu ailesi tarafından yaptırılmış. Zaman içerisinde el değiştiren konak saat onarımı ve sarraflık yapan Ali Efendi tarafından satın alınmıştır. XVIII.yüzyılın Türk sivil mimari örneklerinden olan bu konak, ağaç işleri, kalem işleri ve mimari yapısı ile döneminin örneklerinden birisidir.

İzmit'te günümüze kadar gelebilen en erken tarihli konaklarındandır. Türk mimarisinin zevk ve aile hususiyeti kavramlarını yansıtması açısından tarihi ve kulturel özel bir önemi mevcuttur. Körfez manzaralı olarak inşa edilmiş bulunan konakta; vitraylı, çifte camlı, kemerli, ahşap kepenkli ve lokmalı, parmaklıklı pencereler dikkat ceker. Konak, dış ve iç duvarlarındaki kalem işi bezemeleriyle dönemini en iyi yansıtan sivil mimarlık örnekleri arasında yer almaktadır.

Bu güzellikte tarihi dokusunu koruyabilmiş olan konaklar artık pek kalmamış olması nedeniyle önemli bir kültür tarihi mirasıdır. İzmir Ödemiş'teki Çakır Ağa Konağı ile aynı dönemde yapılmış olan bu kıymetli eser, Türk Sivil Mimarisi'nin günümüze kadar gelebilmiş kendi dallarındaki başyapıtlarındandır.


Konak, 29.09.1987 tarihinde etnografya müzesi olarak hizmete açılmakla geçmişten günümüze ulaşan kültür varlıklarımızdan biri daha değerlendirilerek gelecek kuşaklara aktarılmaktadır. 

,

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Ramazan ayı etkinlikleri kentin dört biryanında devam ediyor

Ramazan ayı etkinlikleri kentin dört biryanında devam ediyor

 

Metropol Tv Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız