KOTO

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz
turkuaz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Yaşam

Kartepeli Minikler Meşe Palamudu Tüpleme Etkinliğine Katıldı

Kartepe Belediyesi ile TEMA Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen Erozyonla Mücadele Farkındalık haftası kapsamında Kartepeli minikler Kullar Fidanlığında meşe palamutlarını tüplediler.

28 Kasım 2018 Saat: 11:55
Kartepeli Minikler Meşe Palamudu Tüpleme Etkinliğine Katıldı
Kartepeli Minikler Meşe Palamudu Tüpleme Etkinliğine Katıldı

Düzenlenen etkinliğe Sarımeşe İlkokulu, Şehit Piyade Üsteğmen Murat Hasırcıoğlu Ortaokulu, Derbent Anaokulu, Balaban İlkokulu, Osmangazi İlkokulu, 17 Ağustos İlkokulu, Hasanpaşa Ortaokulu’ndan 500 öğrenci katıldı.      

 

TOPRAKLARIMIZIN YÜZDE 86'SINDA EROZYON GÖRÜLÜYOR

Meşe palamudu tüpleme hakkında yetkililerden bilgi alan Kartepeli minikler, yapılan çalışmalara yardım ederek güzel gün bir geçirdiler. Geleceğimiz olan gençlerimizin çevreye duyarlı bir şekilde yetişmelerinin çok önemli olduğunu belirten Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma Birimi Amiri Çevre Yüksek Mühendisi ve Kartepe Tema Sorumlusu Gökçen Gönülay “Gıdamızın yüzde 95'i doğrudan veya dolaylı olarak toprakta yetişiyor ancak yaşamsal önemi olmasına rağmen topraklar yeterince korunmuyor. Türkiye'de ve dünyada ciddi oranda toprak bozulumu görülüyor. Dünyada ekilebilir arazilerin yüzde 33'ü toprak bozulumuna uğramış halde bulunuyor.

Erozyon ile öncelikle toprakların karbon içeriği en yüksek olan üst kısmı yok oluyor. Türkiye'de erozyon hala en büyük toprak bozulumu nedenlerinin başında geliyor. Topraklarımızın yüzde 86'sında erozyon görülüyor. Bununla birlikte Türkiye'de yürütülen başarılı erozyon kontrolü ve ağaçlandırma çalışmaları ile taşınan ve erozyonla kaybedilen toprak miktarı yıllar içerisinde azalıyor” ifadelerini kullandı.

 

TEMA Vakfı Kocaeli İl Temsilcisi Nermin Tol “Satın aldığımız ve kullandığımız kimyasal maddelerin doğada nasıl bir etki bıraktığı konusunda bilgi sahibi olmamız için ekolojik okur yazarlık konusunda bilgi sahibi olmalıyız.

Aşırı nüfus toprağa yoğun baskı yapmaktadır. Çevre kirliliği, tarım arazilerinin yanlış kullanılması gibi durumlarda dünyamızı ve insanlığı bekleyen tehlikeler vardır. 2011 yılında Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü kuruldu. Bunu dünyada uygulayan tek biziz. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Hürriyet’in Türkiye’nin dört bir köşesinden misafirleri var.

Hürriyet’in Türkiye’nin dört bir köşesinden misafirleri var.

 

Metropol Tv Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız