karbafed
KOTO

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz
turkuaz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Kültür

‘’Manavlar İzmit’in yerli ahalisidir’’

Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu Karamürsel Alp Salonu’nda Kocaeli’de “Manavlar” olarak bilinen halka ait önemli tespitlerde yapıldı.

11 Mart 2019 Saat: 11:08
‘’Manavlar İzmit’in yerli ahalisidir’’
‘’Manavlar İzmit’in yerli ahalisidir’’

Bu yıl 6.’sı düzenlenen Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu Karamürsel Alp Salonu’nda Kocaeli’de “Manavlar” olarak bilinen halka ait önemli tespitlerde yapıldı. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Seda Yılmaz Vurgun, Kocaeli Manavlarında Sosyo-Kültürel Hayat başlığıyla sunduğu tebliğinde “İzmit’in yerli ahalisi olan eski Türk boy ve oymaklarına mensup Türk göçebeleri, zamanla göçebeliği terk edip, iskân edilince “Manav” olarak tanımlanmışlardır” dedi.

 

MANAVLAR YERLİ HAYATA GEÇMİŞ TÜRKMENLERDİR

Türkiye’nin en büyük yerel Tarih Sempozymunu’nda Manav olarak bilinen topluluğa ait önemli bilgiler gün yüzüne çıktı. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Seda Yılmaz Vurgun, Kocaeli Manavlarında Sosyo-Kültürel Hayat başlığıyla sunduğu tebliğinde,  İzmit’teki Manavlar üzerine yaptığı saha çalışmasında bölge halkının sosyokültürel yapısına ilişkin bilgiler aktardı. Manavlar incelendiğinde, uyumlu, dengeli, çalışkan, üretken bir yapıda olduklarını belirten Dr. Seda Yılmaz Vurgun, manavların örfler, adetler, gelenekler ve göreneklerin de Orta Asya’daki Türk kültürünün izlerinin bulunduğunu ifade etti.

 

MANAVLARIN GELENEK VE GÖRENEKLERİ

İzmit’in yerli ahalisi olan eski Türk boy ve oymaklarına mensup Türk göçebeleri zamanla göçebeliği terk edip, iskân edilince Manav olarak tanımlandığını belirten Dr. Seda Yılmaz Vurgun, “Manavlar bölge de yerleşik hayata geçmiş Türkmenlerdir. Kocaeli manavlarının kendine özgü yemeği mancarlı pidedir. Kaz bayramı yapılıyor köylerde. Dartı sütün kaymağını pişirilmesiyle yapılıyor. Keten yağı ve bezir yağıda Kocaeli manavlarına özgü yiyeceklerdendir. Keten’in ipeğini çıkarıyorlar bundan kıyafetler ve halılar dokuyorlar. Hemen hemen her evde halı tezgahı bulunmakta. İpek böceklerinden ipek dokuyorlar. Hıdırellez Bayramı da manavlar tarafından köylerde kutlanırdı. Yumurta 6 Mayısta kaynatılır ve yenir Hıdırellezde. Cevizli lokma kandil ve bayramlarda yenilir. Bayramlar genç kız ve erkeklerin tanışma yerleridir. Siviş toprağı şifa için kullanılırdı” dedi.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
SUKAY’da asıl bomba daha patlamadı

SUKAY’da asıl bomba daha patlamadı

 

Metropol Tv Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız