KOTO

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz
turkuaz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Kültür

Mazhar Alanson ile şarkıların perde arkası aralandı

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsünde Mazhar Olmak söyleşisi ve akustik konser düzenlendi.

25 Mart 2019 Saat: 10:53
Mazhar Alanson ile şarkıların perde arkası aralandı
Mazhar Alanson ile şarkıların perde arkası aralandı

Akademi Üniversite birimi Mazhar Olmak söyleşisi ve akustik konser düzenledi. MFÖ grubunun vokalisti, şarkıcı ve söz yazarı Mazhar Alanson’un konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye, öğrenciler yoğun ilgi gösterirken Alanson, geçmişten günümüze müzik hayatının perde arkasından kesitler aktardı.

 

“SIFIRDAN BAŞLAMAK GİBİSİ YOK”

Müzik kariyeri hakkında bilgiler veren Mazhar Alanson, “Benim ortaokul arkadaşlarım deftere sürekli 3 tane gitarlı adam çizdiğimi söylüyorlar. O zamanlarda hayatımda ne Fuat ne Özkan ne de gitar vardı. Eniştem tiyatrocu, teyzem operacı, babam ise Atatürk Gönüllüleri Senfoni Orkestrasının kurucularından baş trompetti. Bir müzik ve sanat ortamı içinde büyüdüğüm için sanata doğru itildim. Eğitim hayatımda da kendi kültürümüzden uzakta olsa bile müzikle ilgili eğitim aldım. Gençlere sesleniyorum bu yüzden sıfırdan başlamak gibisi yok.” dedi.

 

“HERKES KALBİNİN EKMEĞİNİ YER”

Alanson, kendisine olan yoğun ilgiden dolayı mutluluk duyduğunu kaydederek, “İşte sanatçının gerçek gururu ve sevinci budur. Gençler neye eğiliminiz varsa ve neyi çok seviyorsanız onu üretin. Biz de cebimizde hiç para yokken uğraşıp didindik. Zamanında bir şeyler besteleyip karalayıp kenara koyduk ve şimdi ekmeğini yiyoruz. Kapıyı çalın açan olmadı mı bir daha çalın, yine açan olamasa bile o kapı elbet bir gün açılacaktır. Çünkü herkes kalbinin ekmeğini yer.” diye konuştu.

 

“BATI KÜLTÜRÜ EMPERYALİZMİ ALTINDAYKEN ŞARKILAR YAZDIM”

Batı emperyalizminin etkisi altında büyüdüklerini belirten Sanatçı Mazhar Alanson "Ben kendi kültürümle tasavvuf vesilesiyle tanıştım. Bir değişim oldu. İngilizce şarkılar yazardım ve ilk olarak 'Güllerin İçinden' şarkısını Türkçe olarak yazdım. Ben tesadüf diye bir şeye inanmıyorum. 5 milyonluk şehirde bir tanıdıkla karşılaşmak tesadüf olabilir mi? Muhakkak onun bir sebebi var. Burada olmamızın da bir sebebi var." dedi.

 

“ŞARKILARIMIZ ZAMANLA ANLAŞILDI”

Alanson, şarkılarının zamanla anlaşıldığına işaret ederek, "İlk zamanlar biraz anlaşılmazdı. Mesela 'Ele Güne Karşı' uzunçalar için yapımcı, 'Bu satmaz' dedi. Sonra yüzyılın uzunçaları seçildi. Müzik konusunda şans ve doğru insanları bulmak çok önemli." diye konuştu.

 

KEYİFLİ ANLAR YAŞANDI

Söyleşinin yanında akustik şarkılara da yer veren Alanson, “Yalnızlık Ömür Boyu", "Ele Güne Karşı", "Güllerin İçinden", "Benim Hala Umudum Var", "Bu Sabah Yağmur Var İstanbul'da", "Sarı Laleler" başta olmak üzere birçok şarkıyı üniversiteliler için söyledi. Erken saatlerde salonda yerini alan öğrenciler, yaklaşık 2 saat süren programda Mazhar Alanson’un söylediği şarkılara eşlik ettiler. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda keyifli anlar yaşandı.

 

41 KİŞİYE İMZALI KİTAP HEDİYE EDİLDİ

Söyleşi ve konser sonrasında, sosyal medya üzerinden önceden yapılmış olan çekilişi kazanan 41 kişiye imzalı “Mazhar Olmak” kitabı hediye edildi. 

Etiketler: Mazhar Alanson,

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Kalyoncu ve Ekibi Ellibeş'i Ziyaret Etti

Kalyoncu ve Ekibi Ellibeş'i Ziyaret Etti

 

Metropol Tv Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız