KOTO

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz
turkuaz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Sağlık

Oruç Tutmak Beyni Geliştiriyor!

Son birkaç yıldır beyin üzerine yapılan araştırmalar, insanların aslında beynin boyutunu artırma ve geliştirme gücüne sahip olduğunu gösterdi. Hafızayı arttırmaktan beynin gücüne kadar hatta yeni nöronlar oluşmasına kadar

29 Mayıs 2018 Saat: 23:17
Oruç Tutmak Beyni Geliştiriyor!
Oruç Tutmak Beyni Geliştiriyor!

Beynin gücünü artırmanın yollarından birisi de aralıklı olarak oruç tutmak olduğu ortaya çıktı.Çalışmaların aralıklı olarak oruç tutmanın rutin olarak beynin belirli bölümlerini yararlı bir şekilde koyulaştırırken beynin işlevini de artırdığını göstermektedir. Özellikle kadınlarda aralıklı bir şekilde oruç tutmak, beyin bulanıklığını temizleme yetenekleri artırıyor.

Oruç tutmak yada aralıklı açlıkta, 12-16 saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemek gerekiyor veya 12-16 saat yada daha fazla süre boyunca su dışında hiçbir şey yememeniz gerekiyor.

Oruç tutmayanlar için bunu başarmak çok zor gibi görünse de, öğleden sonra yani akşama doğru saat 07.00’da yemek yerseniz, zaten bilmeden oruç tutmuş olabilirsiniz. Sabah saat 7 ile 10 arasında kahvaltınızı yapın ve sadece su ve siyah kahve ya da çay için.

Oruç Tutmanın Sağlığa Diğer Faydaları

Tıbbi araştırmalar, aralıklı oruç tutmanın sadece enerji artışı değil, aynı zamanda:Dolaşımdaki IGF-1 seviyelerini düşürerek ve insülin hassasiyetini artırarak yağ ve insüline bağlı hastalıkları önleyerek daha az insülin direnci kazandırır.

Bağışıklığı iyileştirebilir, diyabet riskini düşürebilir ve kalp sağlığını iyileştirebilir.

Beyindeki nörotropik büyüme faktörünün (nöronun büyümesini ve korunmasını teşvik eden) nörolojik strese karşı daha esnek ve nörodejeneratif hastalıkların engellenmesini sağlayan bir proteinin üretimini artırır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Kalyoncu ve Ekibi Ellibeş'i Ziyaret Etti

Kalyoncu ve Ekibi Ellibeş'i Ziyaret Etti

 

Metropol Tv Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız