Nokta Reklam
Siyaset

“Eninde sonunda hesap vereceksiniz”

Demokrat Parti Körfez Teşkilatı 8. Olağan Kongresinde konuşan DP lideri Uysal, İktidardan hesap soracaklarını söyledi

Partisinin Körfez İlçe kongresinde konuşan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal iktidarın bir suç örgütü şebekesine döndüğünü ifade ederek hesap soracaklarını ifade etti.

Demokrat Parti Körfez Teşkilatı 8. Olağan Kongresi bugün Körfez Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde yapıldı. Uğur Nurcan’ın görevinden ayrılmasından sonra genel merkez tarafından 5 ay önce ilçe başkanlığına atanan iş insanı Veli Yıldız, kongreye tek aday olarak katıldı. 9 asıl 9 yedek yönetim kurulu üyesinin seçildiği kongreye Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve iki yıl önce MHP’den ayrılan ve DP’ye katılan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da katıldı.

“Hesap soracağız”

Yıldız bir kez daha

İlçe teşkilatının ilgi gösterdiği kongrede seçilmiş başkan olan Veli Yıldız 2009 yılında ilçe başkanlığı görevini yürütüyordu. O dönem yerel seçimlerde belediye başkan aday adayı olmak yıldız görevinden ayrılmıştı. Seçimden sonra aktif siyasete ara veren ve 10 yıl süreyle siyaset yapmayan Yıldız, geçtiğimiz Ağustos ayında ikinci kez Demokrat Parti Körfez ilçe başkanlığına atandı.

“Hesap soracağız”

İlçe başkanları oradaydı

Genel Başkan’ın katıldığı kongreye DP İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, Millet İttifakı CHP Körfez İlçe Başkanı Bülent Yıldız, Deva partisi Derince İlçe Başkanı Zeynep Aydın Sudan, Saadet Partisi Körfez İlçe Başkanı Mehmet Ali Tahtalı, İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Cahit Sürüm, İzmit Belediyesi STK ve Esnaf masası koordinatörleri Cem Serhat Dayanç ve Nurullah Özer, Gelecek Partisi Genel Başkan Danışmanı Birol Mengü, Çukurovalılar Dernek Başkanı Erdoğan Davut, Turhan Şahin ve partililer katıldı. Kongrenin divan başkanlığını Olcay Çelik üstlenirken katip üyeliklerini ise Kadir Ayhan, Müslüm Ocakoğlu, Müzeyyen Koşar ve Hatice İman gerçekleştirdi.

“Hesap soracağız”

“Ezan şehidi Menderes’in partisiyiz”

Toplantının ilk konuşmasını İl Başkanı Mustafa Nazlıgül gerçekleştirdi. kongreye katılanlara teşekkür eden Nazlıgül, soğuk hava muhalefetine rağmen kendilerini yalnız bırakmayan genel başkan ve ekibine teşekkür etti. Daha sonra kürsüye çıkan kongrenin tek adayı Veli Yıldız, “Kuruluşundan sonra tek başına iktidar olarak 27 yıllık tek parti iktidarını sonlandıran ve darbe ile iktidardan düşmüş, ezanların şehidi Adnan Menderes’in partisiyiz. İdam sehpasına giderken büyük bir devlet adamı olduğunu gösterdi” diye konuştu.

“Hesap soracağız”

“Senden korkan namert olsun”

Kürsüde uzun bir konuşma gerçekleştiren Demokrat Parti Milletvekili Cemal Enginyurt iktidara yüklendi. Türkiye’nin zor günler geçirdiğini ifade eden Enginyurt, “Çiftçi, esnaf emekli, işçi EYT’li perişan. 84 milyonluk ülkenin 83 milyonu perişan. Sadece sarayda yaşayanlarda ve onların yandaşları perişan değil. Saraydan baktın mı ülke çok güzel. Sarayı eleştiremezsiniz. Çok kızıyor beyefendi. Allah’ın evinde bir hanımefendiye ‘Dilini kopartırım’ diyor. Böyle mi olmalı bir Cumhurbaşkanı? Varsa bir suç gidersiniz, mahkemeye suç duyurusunda bulunursunuz. Sayın Cumhurbaşkanı nankörlük yapmayın her şey çok güzel diyorlar. Seni kandırıyorlar Cumhurbaşkanı. Vallahi kandırıyorlar billahi kandırıyorlar. İlk seçimde bu millet seni öyle bir uyandıracak ki arkana bakmadan gideceksin. Öyle gece yarısı 2’de insanları hapse atarak korkutamazsınız. Senden korkan namert olsun” dedi.

“Ülkenin anasına küfür eden şerefsizler için yapıyorsunuz”

Ekonomi üzerinden yüklenmeye devam eden Enginyurt, “Biz bunları deyince Doların düşmesinde rahatsız oluyorlar diyor. Doların düşmesinden kim rahatsızsa şerefsizdir. Biz kim zengin edildi onu soruyoruz. Dolar 18’de 13’e düştü. Sonra halay çekiyorlar. Vallahi halay çekenin cebinde 100 lira yok. Körfezde 2 bin liradan aşağı kira var mı? Televizyona çıkarttıkları nöbetçi tetikçiler var. Muhalefete yükleniyorlar elektrik zammından. Biz HES yaptık, rüzgar enerjisi yaptık, baraj yaptık artık elektriğe ihtiyaç yok dediniz. Şimdi yandaşlar için yapıyorsunuz zamları. Bu ülkenin anasına küfür eden şerefsizler için yapıyorsunuz bu zamları. Bu milletin kanlarını emdiriyorsun 5 müteahhide. Ne kadar ihale yaptıysa hepsini dolar ile yapıyor. Türk lirasına sahip çıkalım diyor. Türk lirasını yerlerde süründürüyorsunuz sonra bize akıl veriyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“Hesap soracağız”

“Allah affetsin, cumhurbaşkanına oy istedim”

Enginyurt konuşmasının devamında, “Sürekli hakaretten beslenen bir iktidar var. Sayın Cumhurbaşkanına hakaret edildi diye bir hanımefendi gece ikide gözaltına aldılar. Çocuğu olan bir kadını gece ikide aldılar. Ne dedi cumhurbaşkanı geçtiğimiz aylarda sarayda. Kimse gecenin bir saatinde alınmayacak dedi. 5 yıl önce Sezen Aksu bir şarkı yapmış. Bir ifade kullanmış. Bize göre yanlış ama 5 yıl önce yazmış. 5 yıldır aklınız nerede, RTÜK nerede? Ülkenin cumhurbaşkanı dilini kopartırız diyor. Nerede diyor, Allah’ın evinde diyor. Olmadığımız kalmadı. Ben bu Cumhurbaşkanına oy istedim, Allah affetsin. Bana bile şimdi, hem MHP’den attılar diyorlar. Allah razı olsun atandan.

“Atatürk’e hakaret edenlere neden ses çıkarılmıyor”

Bana bile Gültekin Uysal ile yol arkadaşlığı yapıyorum diye zillet, illet FETÖ’cü, PKK’lı diyorlar. Güzel bir şey dediniz de karşı mı çıktık? Gerçeği haykırdık diye bizi hain ilan edeceksiniz. Hadi oradan. Sayın Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şerefsiz dedi, haysiyetsiz dedi. Sana yakışıyor mu bu? Cumhurbaşkanına hakaret etmek yanlıştır ama Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu mavi gözlü deve, Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret edenlere neden ses çıkmıyor? Hutbelerde zalim ve kafir dediler senin karşında. Oturduğun makamın kurucusuna zalim ve kafir denirken o dinsizin dilini niye koparmadın? Mustafa Kemal Atatürk’e, İsmet İnönü’ye iki ayyaş dediler niye ses çıkarmadın?” dedi.

“Dört nala felakete gidiyoruz”

Ardından kürsüye çıkan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal partililere teşekkür etti. Uysal, “Zor zamanlardan çıkarak gelmişiz. Bugünlerde can alıcı pek çok problem ile karşı karşıyayız. Türkiye’de demokratik değişimin önünü tıkamaya çalışanlara karşı demokratik haykırışı gerçekleştiriyoruz. Hem sesimizi hem sözümüzü yükselteceğiz. Pek çok önemli kararı vereceğimiz tarihi bir eşiğin içindeyiz. Adeta 4 nala felakete gidiyoruz. Kendi evlatlarının geleceğini kendi evlatlarının geleceğinden daha evla gören bir anlayış ile karşı karşıyayız. Haykırışımız her zamankinden daha kuvvetli olmalı. Ülkeyi bir çıkmaza soktular. Türk Milleti gücü de, yetkiyi de zamanı da verdi. Onlara sorsanız hala sabredin demektedirler. Bu millet size 5 yıl daha verse 20 yılda çözemediği hangi sorunu çözeceksiniz?” dedi.

“Allah’tan ekonomistler”

Kurumların içinin boşaltıldığını vurgulayan Uysal, “Milyonlarca insanımız diploma fabrikasına dönmüş üniversitelerden mezun ama iş bulamıyor. Lütfedildiği kadar demokrasiye ve adaleti kabul edecek miyiz? Ülkenin gerçek gündemini konuşmak yerinde dini ve milli mevzular üretilerek oyalıyorlar. Sanki beyefendiler bir şey lütfediyormuş gibi diyor ki bu zamları en asgari seviyede tuttuk diyor. Allah’tan ekonomistler, ekonomist olmasalar kim bilir ne oldu.  Bir yıkım programını uyguladılar. Şimdi sorumluluklarını üzerlerinden atacaklarını zannediyorlar” dedi.

“Hesap sormayacağız da madalya mı takacağız?”

Uysal, “Marketleri piyasanın hakimi yapanlara göstermelik cezalar veriyor, bu göstermelikleri hepimiz biliyoruz ancak konuşulmasın isteniyor, siyasetçiler, gazeteciler konuşmasın istiyorlar. Ancak biz vazgeçecek miyiz? Bir eline ayı bir eline güneşi verseler vazgeçmem diyor peygamber, biz de vazgeçmeyeceğiz. Ülkenin böyle bir gündemi varken şimdi de Adem babamıza yönelik bir sanatçının sözleri ile ilgili konuşuyor ancak herkesin inancı ortada samimi olsalar bakara makara diyen bakanlarına, yolsuzlukla ilgili söylenen sözlere kulak vermediler mi vermediler çünkü samimi değiller. Ne yaptılar Prag’a büyükelçi yaptılar. Onlardan inancımızı öğrenecek değiliz” dedi.

“Eninde sonunda hesap vereceksiniz”

Gültekin iktidarın yargılanması konusu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gültekin, “Türk demokrasisinin en zor sınavı ile karşı karşıyayız. Hesap soracağız dediğimizde hesap soramazsınız diyorlar. Adeta bu ülkenin kaynaklarını sistematik bir şekilde yağmalayanlardan, bir siyasi parti olmaktan çıkmış organize suç şebekesi haline gelenlerden hesap sormayacağız da madalya mı takacağız? Eninde sonunda yaptıklarının bedelini verecekler.  Bırakın yeni anayasayı, reformu. Hukuksuzluk icat etmekten vazgeçin. İcraatlarınız ortadayken kimsenin dediklerine inanmasını bekleyemezsiniz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu