Teknoloji

2016 yılından beri yerli yazılım kullanıyor.

İzmit Belediyesi bir ilke daha imza atarak 2016 yılından beri yerli yazılım kullanıyor.

11 Eylül 2018 Saat: 10:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 273 kez okunmuştur

2016 yılından beri yerli yazılım kullanıyor.
2016 yılından beri yerli yazılım kullanıyor.

ABD tarafından ülkemize yönelik başlatılan ekonomik savaş nedeniyle döviz kurlarında yaşanan artışlar sonrasında belediye birim ve işletmelerinde yerli ürünleri kullanma hassasiyeti ve zorunluluğu getirilen İzmit Belediyesi’nin 2016 yılından beri yerli yazılım olan Pardus’ü kullandığı açıklandı.

“Biz birlikte Türkiye’yiz, kendimize yeteriz” sloganıyla hareket ettiklerini söyleyen Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan “ uzun yıllardan beri ülkemiz üzerine hep oyunlar oynanıyor.

 

 Yıllardır yiyecek, içecek, sağlık, güvenlik, yapım ve yazılım gibi konularda yerli ürünler önceliğimiz oldu. 2016 yılında ABD menşeli Windows işletim sisteminden kurtulmak ve milli işletim sistemi olan Pardusu kullanmaya karar verdik. Bu konuda gerekli çalışma ve yatırımları yaptık.  Belediyemizdeki bilgisayarlarda milli işletim sistemimiz olan Pardus sorunsuz olarak kullanmaktayız. Türkiye’de Pardusu ilk kullanan belediye olmanın haklı gurunu yaşıyoruz” dedi.

 

NEDEN PARDUS

 

Pardus, milli işletim sistemidir. Güvenli ve virüs bulaşmaz. Ücretsiz bir işletim sistemi olduğundan milyarlarca Dolar ülkemizde kalır. Emperyalizme, kapitalizme hayır diyenler Pardus kullanır. Bize has bir üründür. Linux mimarisi üzerine gönüllü katılımcılar ve TÜBİTAK desteğiyle geliştirilmektedir. Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ne kullandığınızı bilirsiniz.

Microsoft XP, Vista, 2007, Mac sistemlerindeki gibi gizli kodları yoktur. İşletim sistemi, ofis programları, grafik programları, oyunları vb, uygulamaların tamamı bedavadır. Pardus kurduğunuzda ofis yazılımlarını da kurmuş olursunuz. Codec yükleme derdiniz olmaz. Bütün ses, video, resim codecleri hazır yüklü olarak gelir. Devlet daireleri, belediyeler, şirketler vb. lisanslı yazılım kullanmak zorundalar. Lisanslı Windows işletim sistemi, ofis programları ve diğer lisanslı yazılımları kullanıyorlar, kullanmak zorundalar. Bu yüzden de ülkemiz çok büyük maddi kayıplarla karşılaşıyor.  Pardus sayesinde yurt dışına milyarlarca Dolar ödemek zorunda kalmayız.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Metropol TV Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑