Yaşam

ACELE KAMULAŞTIRMA YARGIYA GÖTÜRÜLÜYOR

'Acele kamulaştırma kararı verilmesi için savaş gibi üstün kamu yararı olması gerekir' diyen arazi sahipleri kararı yargıya götürecek

6 Şubat 2020 Saat: 04:28
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 225 kez okunmuştur

ACELE KAMULAŞTIRMA YARGIYA GÖTÜRÜLÜYOR
ACELE KAMULAŞTIRMA YARGIYA GÖTÜRÜLÜYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırlayıp  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Acele’ kamulaştırma için arazi sahipleri ,
 
Çeşme ve Urla’da 511 parça arazinin ‘Acele’ kamulaştırılmasının yasaya aykırı olduğu belirtiliyor.
 
 
Kararın adil olmadığını söyleyen arazileri kamulaştırılacak yurttaşlar dava açmak için  bir  araya geldi.
 
Konuyu yargıya götürecek arazi sahiplerinin avukatı ,Şehrazat Mercan, “Acele kamulaştırma kararı verilmesi için savaş gibi üstün kamu yararı olması gerekir. Gelişi güzel 'kamulaştırdım' demek ile olmuyor. 0 konuda Danıştay kararları var. Burada yerleşik alan izni yok. İmara kapalı. Bu kararın nedeni açıklanmalı” dedi.
 
CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da konuyu yargıya götürecek yurttaşlarla bir araya geldi. Bayır, kararın yargıya götürülme gerekçesini anlatırken şunları söyledi:
 
“Çeşme'nin Alaçatı Mahallesindeki 178 adet arazi ile Urla'daki Zeytineli Mahallesi'nde bulunan 333 arazi turizm yatırımlarına tahsis edilme gerekçesiyle kamulaştırılacak. Bu iki bölgeyi de içine alan 6 merkez, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile "Turizm ve Koruma Kapsamı Turizm Gelişme Bölgesi" olarak ilan edilmişti. Köylünün yerini kamulaştırıyor. Bunun içinde 2 tane ciddi iş insanı var. Bunların biri Ahmet Nazif Zorlu... Alaçatı Havaalanı yapılmak üzere kamulaştırıyor. İkinci olarak iş insanlarından kesin olmamakla birlikte Torunlar İnşaat... Bu işin temeline indiğimizde yandaşlara rant için turizm bölgesi ilan edildiğini görüyoruz.
İlk olarak burası 1. Derece SİT alanıydı ve korunması gereken bölgeydi. Hepsinin SİT durumunu düşürdüler. Bir anda bunu değiştirerek ne olduğu belli olmayan enteresan bir durumla karşı karşıyayız."
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırlayıp Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Acele’ kamulaştırma kararı kamuoyunda tartışılıyor.
 
Acele kamulaştırmaya konu olan 511 parça arazinin sahipleri konuyu yargıya götürmeye hazırlanıyor.
 
Çeşme ve Urla’da 511 parça arazinin ‘Acele’ kamulaştırılmasına gerekçe gösterilen Çeşme Prodjesi’ne kamuoyundan gelen tepki üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ‘Planın kendilerine ait olmadığını söyledi.
 
Bakan Ersoy “Bizim değil” diyor, ama böyle plan yok demiyor.
 
Tartışmalara konu olan “Yeni Çeşme Projesi” adıyla Suudi Arabistan’lı Albassam Group’un projesini bulduk.
 
Proje anlatılırken, “Projenin hedefi, Çeşme’yi Türkiye’nin Mikonos’u, İbiza’sı veya Miami’si  yapmaktır” deniyor.
 
‘Yeni Çeşme’ projesini tanıtımında şöyle deniyor 
 
Çeşme Projesi, dünya markası olmayı hedefleyen yeni bir turizm projesidir.
 
Yeni bir turistik şehir, butik oteller, yat limanları, özel konutlar ve eğlence yerleri gibi farklı tesisleri içermektedir.
 
Şehir, Ege mimarisini korurken, ziyaretçilerine konfor ve lüks  sağlayacaktır.
 
Projenin hedefi, Çeşme’yi Türkiye’nin Mikonos’u, İbiza’sı veya Miami’si  yapmaktır.
 
Proje, turizmi kış sezonunda da canlı tutabilmek maksadıyla, bölgenin aynı zamanda bir havacılık ve tekne merkezi haline getirilerek ultra zenginlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlanmıştır.
 
Çeşme Projesi kapsamında;
 
Yeni  Ege kentini; konutlar, oteller, eğlence mekânları, havaalanı ve marinaları oluşturacaktır.
 
Yeni  eğlence merkezi, ana karadan izole ederek insanlara daha uygun alanlar sunacaktır.
 
Havalimanı ve marinalar marifetiyle bölge, kış mevsiminde de canlı tutulacaktır.
 
Türkiye’nin 2023 Hedeflerine uygun ve ülkemizin turizm sektöründe dünya markası olacak bir  prestij projesi olduğu değerlendirilen Çeşme Yeni  Turizm Alanı;
 
- Yerli ve yabancı turistin ve turizm sektörünün tüm taleplerini karşılayan dünyanın sınırlı  sayıdaki turizm alanlarından biri olacaktır.
 

ALAÇATI SÖRF MERKEZİ TEHLİKE ALTINDA

Tanıtım projesinde en dikkat çeken etap ise dünyada en ender sörf merkezlerinden birisi olan Alaçatı’nın bugünkü gelişmesine temel sağlayan Alaçatı Koyu ile Mersin Körfezi arasında açılacak olan deniz kanalı. Gemilerin geçeceği genişlikte olan bu deniz kanalının açılması halinde burada büyük ve yeni bir ada oluşuyor.

Bölgedeki sörf okulları sahipleri, böyle bir kanalın açılması halinde körfezdeki doğal dengenin bozulacağını, rüzgar ve deniz su akımlarının değişeceğini, Alaçatı’ya binlerce sörf turistinin gelmesinin tehlikeye düşeceğini belirtiyor.Çevreciler bundan başka aynı bölgede pelikan kuşları vadisinin de yok olacağını, binlerce konut, yol, marina ile bölgenin doğal dengesinin tamamen tehlike altına gireceği endişesi içinde.

SUSUZLUK TEHLİKESİ

Albassam Group’un taslağının bir piyasaya sürme-satış projesi olduğu anlaşılıyor. Bu broşür kamulaştırma öncesinden, aylar öncesinden hazırlanmış. Projede hayaller satılıyor. Golf alanları, oteller, AVM’ler, yat limanları, marinalar ve esas çok sayıda konut görülüyor. Bölgenin esas sorunu su. Çeşme’deki su, Çeşme nüfusuna bile yetmiyor. Yazın su kıtlığı oluyor. Golf veya bu tür projeler için su ihtiyacının nereden karşılanacağı belli değil.

Arap yatırım projesinde Çeşme’yi Türkiye’nin Mikonos, İbiza, Miami yapacakları belirtilmiş.

Albassam Group hazırlamış olduğu broşürde projeyi “Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Valiliği’nin koordinasyonunda” yapacaklarını belirterek, Kamu-Özel Ortaklığı olacağını da yazmış. Projenin 5 yılda tamamlanması öngörülüyor. Toplam yatırımın 2,5 milyar dolar olacağı projede, 2 lüks otel, 50 butik otel, 2 marina, 4 konser yeri, 700 yat kapasiteli marina da öngörülmüş. Bölgeye 20 bin ek nüfus gelmesi tasarlanmış.

 
 
46 sayfalık projenin tamamı için tıklayın https://www.turizmgazetesi.com/depo/cesmeprojesi.pdf
 


YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Metropol TV Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız