Güncel

Alaaddin Sarı: Dimdik ayaktayız, asla geri adım atmayız

Lastik sektörü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Brisa, Prometeon ve Pirelli işvereni esnek çalışmayı resmen teklif olarak masaya getirdi

6 Şubat 2020 Saat: 17:26
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 168 kez okunmuştur

Alaaddin Sarı: Dimdik ayaktayız, asla geri adım atmayız
Alaaddin Sarı: Dimdik ayaktayız, asla geri adım atmayız

ÜÇÜNCÜ OTURUM YAPILDI

 

Lastik Sektörü Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin üçüncü oturumu Tryp By Wyndham Otel’de gerçekleştirildi. Brisa, Prometeon ve Pirelli’de çalışan yaklaşık 4 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmesine Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Genel merkez yöneticileri, Şube yöneticileri ve iş yeri temsilcileri, Prometeon ve Pirelli’yi temsilen İnsan Kaynakları Direktörü Alper Tokalp, İnsan Kaynakları Müdürü Ayça İnaltekin, İK Müdürü Okan Vural, Brisa Genel Müdür Danışmanı Uğurtan Doğan, İnsan Kaynakları Direktörü Nilgün Özkan, İnsan Kaynakları Uzmanı Murat Şahin katıldı.

 

SÖZLEŞME 3 YILLIK OLSUN

 

2 saat süren toplu sözleşme görüşmelerinin ardından Genel Başkan Alaaddin Sarı açıklama yaptı. Sarı, Elazığ ve Malatya depreminde yaşamını yitiren 43, Van’da çığda yaşamını yitiren 41, uçak kazasında yaşamını yitiren 3 vatandaşa rahmet diledi. İşverenlerin masaya teklifle geldiğini söyleyen Sarı, “İşveren 3 yıllık sözleşme yapılmasını istedi. Eşit işe eşit ücret dahil olmak üzere 13 madde üzerinde teklif verdiler. Tüm maddeler esnek çalışmanın fabrikalara girmesi yönünde oldu. Bu bir saldırıdır ve biz bunu asla kabul etmeyeceğiz.

 

13 MADDEDE TEKLİF VERİLDİ

 

Masaya bu geliş biçiminin doğru olmadığını söyledik. Ücret ile ilgili taleplerini daha net olarak masaya getirmediler. Lastik işverenleri esnek çalışma modeli ile ilgili yoğun bir saldırı içinde olacağını söylemiştik. Bugün 13 madde ile ilgili teklif bu söylemimizin ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Destek hizmetleri çalışanları kazanılmış bir haktır. Taşeronu ortadan kaldıran ve rahmetli genel başkanımızın hayatına mal olmuş bir haktır.

 

DİMDİK ARKAMIZDA DURUN

 

Maliyetlerin yüksek olması nedeniyle eksik sisteme geçiş ile ilgili düşünceleri var. Tekliflerinde bunu ortaya koydular. Destek hizmetleri kazanılmış bir haktır. Asla taviz vermeyeceğiz. Bunu önümüzdeki günlerde hem kamuoyu hem de çalışanlar görecektir. Üyelerimiz müsterih olsun Lastik-İş sendikası dimdik ayaktadır. Ancak bizim üzerimizden geçerlerse bu talepleri olur. İşçinin de bu talepleri kabul etmeyeceğine inanıyorum. İşçi arkadaşlarımız arkamızda dimdik durursa biz de burada aslanlar gibi mücadelemizi vereceğiz” dedi.

 

21 ŞUBAT’A ERTELENDİ

 

Yapılan görüşmede kadrolu işçilerde 9 madde, destek hizmetlerinde ise 6 madde üzerinde anlaşma sağlandı. Bugüne kadar yapılan 3 görüşmede kadrolu işçilerde 29, destek hizmetlerinde ise toplam 25 madde üzerinde anlaşma sağlandı. Sözleşmede kadrolu işçilerin 34, destek hizmetlerinin ise 37 maddesi kaldı. Sözleşmenin dördüncü oturumu 21 Şubat’ta saat 14.30’da Tryp By Wyndham otelde gerçekleştirilecek. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Metropol TV Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız