Güncel

Alaaddin Sarı Disk Genel Kuruluna Damgasını Vurdu

DİSK’in 16. Genel Kurulunun son gününde seçim yapıldı. Arzu Çerkezoğlu yeniden başkan olurken, yönetim kurulunda Birleşik Metal-İş, Genel-İş, Tekstil, Lastik-İş, Sosyal-İş ve Gıda-İş yer aldı.

17 Şubat 2020 Saat: 00:32
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 7.434 kez okunmuştur

Alaaddin Sarı Disk Genel Kuruluna Damgasını Vurdu
Alaaddin Sarı Disk Genel Kuruluna Damgasını Vurdu

Haliç Kongre Merkezinde yapılan DİSK 16. Genel Kurulunda DİSK Başkanlar Kurulunun önerdiği Arzu Çerkezoğlu başkanlığındaki listenin karşısına, Nakliyat-İş üyesi Kader İpek Altınbulak genel başkan adayı olarak çıktı. Sabah 10.00’da başlayan oy verme işlemi öğlene kadar devam etti.

360 delegenin oy kullandığı seçimlerde 7 oy geçersiz sayıldı. Arzu Çerkezoğlu oyların 310’unu alırken diğer başkan adayı Kader İpek Altınbulak 25 oy aldı. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu 312 oyla genel sekreter seçildi.

Yönetim kuruluna giren Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan 316, Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı 320, Sosyal-İş Genel Başkanı Mustafa Ağuş 306, Tekstil Genel Başkanı Kazım Doğan 289, Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan 280 oy aldı.

Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı’ya işçiden büyük destek geldi. Alaaddin Sarı, genel kurulda yaptığı konuşmayla salonu salladı.

Sonuçların açıklanmasının ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuşmasına sendika başkanlarına, delegelere ve işçi sınıfına teşekkür ederek başladı. Çerkezoğlu, “Bu onurlu görevin daha da ağırlaştığı bu süreçte, insanca yaşayacağımız, çalışacağımız, eşitliğin, özgürlüğün, adaletin tesis edildiği bir yeniden kuruluşa ihtiyacımız var. Bizler bu ortak akıl ve iradeyle, üretenlerin yöneten olduğu emeğin Türkiye’sini hep birlikte kuracağız” diye konuştu. Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı'nın  Genel Kurulda Yaptığı Konuşmada ise salon adeta yıkıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yaptığı konuşmada “Eşitlik, özgürlük, adalet gibi toplumsal koşulları yaratacak olan işçi sınıfıdır. Bugün sadece gurur duyduğumuz geçmişimizle yetinmek için değil ileri adımlar atmak için buradayız. Tüm sendikalarımız, bütün DİSK’liler olarak emeğin Türkiye’si derken ortak akıl ve iradeyle buradayız. Demokrasi olmadan emeğin hakları olmaz, emeğin hakları olmadan demokrasi olmaz. Bizler ekmek mücadelesinin bir parçası olarak demokrasi mücadelesi yürütürken korunacak bir demokrasiden değil kurulacak bir demokrasiden bahsediyoruz. Bu baskıları ortadan kaldıracak olan işçi sınıfıdır. Bunun için ilk görevimiz örgütlenmektir. Kadın ve genç işçileri mücadelenin ön safhasına katmak, mülteci işçileri örgütlemektir. İnsanca yaşayabilmek için, geleceğe umutla bakabilmek için yeniden kuruluşa ihtiyacımızı var. Sömürüye karşı emeğin haklarını korumak için, insan onuruna yaraşır bir ücret, kamusal sosyal güvenlik, bütün güvencesiz çalışma biçiminin ortadan kaldırmak, kadınların bulunduğu her alanda eşitsizliği ortadan kaldırmak için, Kürt sorunun çözümü için, laiklik için, yani emeğin Türkiye’si için omuz omuza yürüyeceğiz.” dedi.

 

Kongrede emeğin ve halkın çıkarına bilim üreten, emeğin barışın akademisyenleri ve sınıf hareketinin hukukçuları adına DİSK Onur Ödülleri verildi.DİSK’in 16. Genel Kurulunda yapılan konuşmalarda birlik ve mücadele vurgusu yapıldı. Konuşmalarda sendikaların dayanışma içerisinde olması, çalışmaların iş yerlerine yaslanması ve sendikal demokrasinin işletilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

 

 

Genel Başkanı Alaaddin Sarı Genel Kurulda yaptığı konuşmada, “İşçi hareketi, artık emek hareketidir. Beyaz yakalılar da artık sendika çatısı altında mücadele etmelidir. Yeni teknolojik yapılar, beyaz yakalıların sendikalı olmasını zaruri kılacak. Kapitalist sistemin yapısı çökmüştür, artık yeni bir dönem başlayacaktır. Lastik-İş Sendikası ve DİSK dimdik ayaktadır. Yeni döneme hazırız. Dimdik ayaktayız. Kale gibiyiz. Rıza Kuas gibi ilkleri yapan, işçi sınıfının üstünü aratmayan bir liderin izinde yürüyoruz. Nasıl Rıza Kuas ilkleri hayata geçirdiyse, rahmetli Genel Başkanımız Abdullah Karacan da dünyada ve Türkiye'de taşeronu ilk bitiren liderdir. Lastik-İş, liderlerinin izinde yürümeye ve yine ilkleri hayata geçirmeye devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

Genel Kurulun ikinci gününde tüzük, kararlar ve genel kurul sonuç bildirgesi üzerine çalışmalar devam etti ve 16 Şubat’ta yapılacak seçimlerle DİSK’in önümüzdeki dönem yönetim, denetim ve disiplin organları belirlendi.

 

Genel Kurulun son gününde 360 delegenin oy kullandığı seçimlerde Arzu Çerkezoğlu oylarla yeniden DİSK Genel Başkanı seçildi. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu Genel Sekreterliğe seçildi. Sendikamızın Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Yönetim Kurulu asıl adayların arasından en fazla oyu alarak DİSK Yönetim Kurulu’nda yer aldı.

 

Sendikanın Genel Sekreteri İhsan Malkoç Yönetim Kurulu Yedek Üyesi, Örgütlenme Dairesi Başkanımız Alperen Şakacı Denetim Kurulu Yedek Üyesi, Sakarya Şube Başkanımız Mustafa Sipahi Denetim Kurulu Asil Üyesi, İzmir Şube Başkanımız Yusuf Ziya Sarı Disiplin Kurulu Asil Üyesi olarak seçildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Metropol TV Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız