Güncel

İZMİTLİLERİ KURTULUŞ ETKİNLİKLERİNE DAVET ETTİ

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, vatandaşları İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı etkinliklerine davet etti.

27 Haziran 2019 Saat: 13:10
İZMİTLİLERİ KURTULUŞ ETKİNLİKLERİNE DAVET ETTİ
İZMİTLİLERİ KURTULUŞ ETKİNLİKLERİNE DAVET ETTİ

Başkan Hürriyet, kurtuluş etkinlikleriyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Hürriyet’in basın toplantısına kurtuluş etkinliklerinde gösteri yapacak olan Solo Türk ekibinden Hava Pilot Yüzbaşı Mustafa Bircan Biçer ile  Kıdemli Başçavuş Sonat Sarıkaya da katıldı.

ACI GÜNLERDİ

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “ İzmit’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümünün haklı gurunu yaşıyoruz. Bizlere bu gururu yaşatan Kara Fatma, İpsiz Recep ve Yahya Kaptan gibi nice ecdadımızı bir kez daha şükranla, minnetle anıyoruz. Yunan işgali altında olan İzmit tam 98 yıl önce 28 Haziran 1921 de kurtuluşuna kavuştu. Halkımız o kara günlerde işgal kuvvetlerinin zulmü altında büyük acılar yaşadı. Sadece İzmit’te değil düşman botunun çiğnendiği her vatan toprağında kanımız döküldü, ateşe verilen her köyde hayatta kalabilen her kadın eşsiz, her çocuk öksüz ve yetim kaldı. Yurdun dört bir yanında olduğu gibi işgal ordularının çizmeleri altında nice şehitler veren İzmit, kurtuluş savaşında İstanbul ile Anadolu arasında hep bir köprü olmuştur.

ŞEHİTLERİMİZİ MİNNETLE ANIYORUZ

Ebedi ve tek başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve kahraman askerlerimizin üstün gayret ve çabaları ile kurtuluşuna kavuşan ülkemiz, kurtuluş savaşında her türlü imkansızlıkların içerisinde gücünü tüm dünyaya gösterdi. Vatanın bağımsızlığı uğruna Kara Fatma, İpsiz Recep, Yahya Kaptan gibi nice vatan evlatlarının ortaya koydukları vatanseverlik ve bağımsız yaşama iradesi bizi bugünlere ulaştıran yegane değerdir. 28 Haziran 1921’in 98. yılında Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. Tarihin bize çıkarmak istediği derslerin, geleceğe ışık tutmasını dileyerek bu vesileyle tüm halkımıza selamlarımı ve sevgilerimi iletmek istiyorum.

GÜNBOYU ETKİNLİK

Anma etkinlikleri Cuma günü saat 9.30’da başlayacağız ve tüm gün sürdürecek. Etkinlikleri İzmit Kaymakamlığımız ile birlikte düzenliyoruz. Saat 09.30 da Atatürk anıtına çelenk sunma törenimiz olacak. Daha sonra Namazgah Şehitliğine geçerek şehitliği ziyaret edeceğiz. Burada İlçe müftülüğümüz tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirilip dualarımızı şehitlerimizin ruhuna göndereceğiz. Merkezi sistemle tüm camilerde mevlit okutulacak ve camilerimizde şehitlerimizin ruhu için ikramlarımız olacak.

SOLO TÜRK GÖSTERİSİ 18.30 DA

Saat 15.00’da Belsa önünde etkinlik okullarımızın da katılımıyla gösteriler olacak.  Daha sonra hep birlikte SEKA Park alanına geçeceğiz. Saat 18.30 da SEKA Park alanında Solo Türk’ün gösterisinin heyecanını yaşayacağız. Solo Türk ekibine teşekkür ediyoruz. Bundan sonra daha nice gösterilerde onları izlemek nasip olur. Solo Türk’ün gösteresinin ardından  kahramanlık türkülerinin yer aldığı bir konser olacak. Gelecek yılki anma etkinliklerinde maraton düzenlemek istiyoruz. Bu etkinlikte hem turizm, hem de kentin tanınması anlamında önemli katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

FOTO1: İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, vatandaşları İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı etkinliklerine davet etti.

PROGRAM AKIŞI

Saat  09.30: Toplanma (Saat Kulesi altı)

Saat  09.45: Folklor Gösterisi ( Halk Eğitim Merkezi ( A.S.O Müdürlüğü )

Saat  10.00: Çelenk Sunma Töreni ( Kaymakamlık - Deniz Eğitim ve Öğretim Garnizon Kom. - İzmit Belediyesi )

-B.Şehir Bld. Bandosu ile Saygı Duruşu - İstiklal Marşı ve Bayrağın Göndere Çekilmesi

-İzmit Belediye Başkanın Konuşması.

NAMAZGAH

Saat 11.00: Namazgah Şehitlik Ziyareti

-İlçe Müftülüğü Tarafından Kur’anı Kerim Tilaveti ve Dua

-Protokol Tarafından ( Karanfil Bırakılması )

-İkram ( Mevlüt Şekeri )

Saat 12.00: Mevlid Okunması - İzmit İlçe Müftülüğü ( Merkezi Sistem İle Tüm Camilerde )

-Yer: Fevziye Camii

-Camilerde Helva Dağıtılması

BELEDİYE ÖNÜ

Saat 15.00:-İzmit Belediyesi Önü Programı

Kazım Karabekir Ortaokulu Ritim Gurubu

- Nicomedia Dans Gösterisi

- Helva İkramı

SEKA PARK

Saat 16.30: İzmit Belediyesi Sekapark Programı

Saat 17.00: -Art Nicomedia Film Gösterimi

Saat 17.30 - Nicomedia Dans Gösterisi

Saat 18:00 -Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

Protokol Konuşmaları

-İzmit Bld. Bşk. Fatma Kaplan HÜRRİYET

-İzmit Kaymakamı Ersin EMİROĞLU ( Katılımları Halinde )

-Kocaeli Milletvekilleri ( Katılımları Halinde )

Saat 18.30: Solo Türk Hava Gösterisi

Saat 19:15: Art Nicomedia Kahramanlık Türküleri ve Film Gösterimi

Saat 20.15: Kocaeli Sanayi Odası Oda Orkestrası Konser

Saat 21:00: Program Bitişi

İZMİT’İN KURTULUŞU

İzmit’in kurtuluşunun tarihi 20 Kasım 1918’de şehrin İngilizler tarafından işgal edilmesiyle başladı. 27 Ekim 1920’de şehir, Yunanlıların işgaline uğradı. 28 Haziran sabahı sadece İzmit merkezinde 312 kişi katlederek şehri ateşe verip yaktılar. Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Anadolu’da başlayan Milli Kurtuluş Savaşı ile 28 Haziran 1921 tarihinde işgalden kurtarıldı. Her yıl 28 Haziran’da İzmit’te kurtuluş şenlikleri düzenlenmekte.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Metropol TV Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑