Siyaset

“Otoparklar bayram öncesi ücretsiz olsun”

DP Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, belediye başkanlarına seslenerek, “Bayram öncesi tüm otoparkları ücretsiz yapın” dedi

22 Temmuz 2020 Saat: 14:15
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.088 kez okunmuştur

“Otoparklar bayram öncesi ücretsiz olsun”
“Otoparklar bayram öncesi ücretsiz olsun”

Demokrat Parti Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül yaptığı açıklamada; “Herkesin bildiği üzere 31 Temmuz Cuma günü Kurban Bayramı’nı eda edeceğiz. Esnafımız bayram arifesinde belki biraz canlılık yaşayacak. Ülkemizdeki ekonomik  sıkıntıları bir yana koyalım; insanlarımız uzunca bir süredir pandemi denilen illetle mücadele ediyor. Ülkedeki tüm ekonomiyi etkileyen bu süreçten küçük esnafımız çok daha fazla etkilendi. Sokağa çıkma yasağı ve  sonrasındaki tedirginlik belki de esnafımızın günlerce siftahsız dükkan  kapatmasına sebep oldu.

Şimdi bayram öncesi alışveriş beklentisi, esnaflarımızda had safhada. Hal böyle olunca bizlere düşen; kent esnafımızın yanında olmak, onlara destek vermektir. Bizlerin elinden gelen mümkün olduğunca tüm alışverişlerimizi yerel esnaflardan yapmaktır. Elimizden gelen maalesef bu kadardır.

“Otoparklar bayram öncesi ücretsiz olsun”

Ancak kenti yönetenlerin esnafa bizlerden daha çok destek vermeleri gerekmektedir. Kamuoyunda son dönemlerde ücretsiz olan otoparkların ücretli hale getirilmesi epeydir konuşuluyor. Esnafa verdiği zararı dile getirmiştik.

Bu noktada Demokrat Parti olarak naçizane bir kaç önerimiz olacak. Bayram öncesi belki  son bir hafta, belki son on gün İzmit Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Gazi Lisesi bahçeleri ve hatta eski Perşembe Pazar’ı alanı daha önce dönem dönem yapıldığı gibi otopark olarak kullanılmalı. Esnaftan alışveriş yapan ve faturasını, fişini ibraz edenlere ücretsiz veya çok cüzi bir rakam karşılığı kullandırılmalı. Ayrıca bu uygulama  bayrama son üç beş gün kala şehir içi parkomatlarda da tüm ilçeler dahil uygulanabilir.

Kent idarecilerinin atacağı bu; kendilerince küçük bir adım, aylardır çöküntü çeken, kirasını geciktiren, çalışan sayılarını düşürmek zorunda kalan esnafımızın çifte bayram etmesini sağlayacaktır. AVM’lerin mantar gibi çoğaldığı bir dönem yaşıyoruz. Bu çoğalma ile birlikte İzmit başta olmak üzere tüm ilçelerdeki kepenk kapatan yerel esnaf sayılarımız da artmaktadır. İzmit çarşı esnafının cazibe merkezi olması için  be bir sinema, ne bir tiyatro, ne bir kütüphane, ne bir gençlik merkezi; insanları çekecek hiç bir sosyal aktivite yok.

Maalesef esnafa destek vermesi gereken belediyeler her köşe başını, sokak başını mesken tutan ulusal market ve markalara çok kolay ruhsat vermekte hatta ruhsat için başvuran yerel esnafa çok daha yüksek ruhsat bedelleri istemekteler. Belediyelerin görevi; başta kendi ilçesinin, kendi kent halkının yanında olmak, vergisi dahil tüm gelirini başka şehirlere veren Ulusal zincirlerden önce kendi esnafının yanında olmaktır. Bu bayram öncesi belediye ve vatandaşımızdan beklentimiz esnafımıza destektir” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Metropol TV Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız