Nokta Reklam
Siyaset

Nazlıgül: Gazeteler kapanırsa demokrasimiz yara alır

Demokrat Parti Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, son dönemde artışa geçen kağıt fiyatlarının ardından gazetelerin kapanma telikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Gazetelerimiz kapanırsa demokrasimiz yara alır” dedi.

Demokrat Parti Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, kur artışına bağlı olarak zamlanan kağıt fiyatlarının ardından gazetelerin kapanma tehlikesine dikkat çekti.

Nazlıgül konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yerel gazetelerin toplum için önemli bir değere sahip olduğunu belirterek, “Gazeteler yara alırsa demokrasimiz yara alır” dedi.“

DEMOKRASİMİZİN OLMAZSA OLMAZI”

Nazlıgül tarafından yapılan açıklama şöyle: “Türkiye tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşarken, Türkiye’nin dört bir yanında, demokrasimizin olmazsa olmazı olan mahalli gazetelerimiz de kimi zaman sayfa sayılarını azaltmakta, kimi zaman da kapılarına kepenk vurmaktadırlar. Neredeyse her yıl yüze yakın gazete kapanmaktadır. O gazeteler kapandığında ise halkımızın haber alma özgürlükleri kısıtlanmakta, demokrasimiz ağır yara almaktadır.

“KAĞIDA MUHTAÇ HALE GELEN ÜLKEMİZ”

Seka Fabrikası’nın kapatılmasının ardından kağıda muhtaç duruma gelen ülkemizde kağıdı ithal olarak alan baskı tesislerimiz, kur artışına bağlı olarak her gün kağıda yüksek ücretler ödemekte, bu da gazetelerimize baskı maliyetindeki artış olarak yansımaktadır. Bugün gazeteciler, bir gazetenin maliyetinin gazete fiyatının dahi üzerine çıktığını yazmakta ve bu durumda ayakta kalmalarının güçleştiğini açıkça ifade etmektedirler.

“SIKINTIYI ONLAR DİLE GETİRİRLER”

Mahalli gazeteler bir toplum için büyük öneme sahiptir. Bir sokaktaki sorun ve sıkıntıyı onlar dile getirirler, vatandaşların taleplerini onlar sayfalarına alırlar, bizim gibi muhalefet partileri gazetelerimiz sayesinde halka ulaşır. Bu yüzden şu gerçektir: Gazeteler yara alırsa demokrasimiz yara alır. Dahası, bugün mahalli gazeteleri önemsemeyenler, onları kendileri için ayak bağı görenler de yarın o gazetelere ihtiyaç duyarlar.

RESMİ İLAN VURGUSU

Bizler Demokrat Partililer olarak basılı gazetelerin yaşamasını, bunun için de öncelikli olarak resmi ilan bedellerinin zamlanmasını, gazetelerin resmi ilan gelirlerinin artırılmasını istiyoruz. Devletin gazetelerin baskı giderlerinin azalmasını sağlayacak teşviklerde bulunmasını bir zorunluluk olarak görüyoruz. Demokrat Parti olarak yazılı basının sadece ticari işletme olarak değerlendirilmesini değil, basına demokrasinin olmazsa olmazı olarak bakılmasını istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu