Nokta Reklam
Siyaset

DP’den Bayar’ın ölüm yıl dönümü anma mesajı

Demokrat Parti Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı ölüm yıldönümünde andı.

1984 yılında aramızdan ayrılan Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı ölüm yıldönümünde Demokrat Parti Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, yazılı bir açıklama yayınladı. Başkan Nazlıgül’ün açıklaması şöyle:

Mustafa Kemal Atatürk’ün son Başbakanı, Demokrat Partimizin kurucusu ve ilk Genel Başkanımız, Türkiye Cumhuriyeti 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı 36 yıl önce bugün kaybettik. Demokrat Parti olarak Celal Bayar’ın demokrasi, hürriyet ve üretim mücadelesini sürdürüyor, içinden geçtiğimiz bu karanlık günlerden çıkışta onun fikirleri ile aydınlığa çıkma ümidini taşıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün hem silah arkadaşı hem de siyasi kurmaylarından biri olan Celal Bayar, Türkiye’nin muasır medeniyetler çizgisine ulaşma hedefinin en önemli aktörlerinden olma vazifesini hem CHP içerisinde hem de DP liderliğinde sürdürdü. Gerek yeni devletin kurulmasında gerekse de çok partili sisteme geçişte büyük rol üstlendi, Türkiye’ye çağ atlattırdı.

Fakat bugüne baktığımızda Mustafa Kemal Atatürk’ün, Celal Bayar’ın ektiği tohumların iktidarca yok edildiğini, demokrasi hedefinden sapıldığını, ülke topraklarının satıldığını, başta tarım olmak üzere her alanda bağımlı bir ülke meydana getirildiğini görüyoruz. Çıkış yolu için, ülkemizin yeniden fabrika ayarlarına dönmesi için Celel Bayar’ın şu sözlerine kulak vermemiz gerektiğine inanıyoruz:

‘Her şeye rağmen muhakkak bir aydınlığa doğru yürümekteyiz. Ben de bu inancı yaşatan kuvvet yalnız azim memleket ve millet hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlaksızlıkları, şarlatanları içinde, sırf vatan ve hakikat aşkı ile ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik gördüğümdür.’ Celal Bayar’ı sevgi, minnet ve rahmetle anıyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu