Nokta Reklam
Siyaset

“Eğitimdeki sıkıntılar giderilmeli”

Demokrat Parti Kocaeli İl Başkanı Nazlıgül, basın toplantısında eğitimde yaşanan sorunların bir önce çözülmesi gerektiğinin altını çizdi

Yaklaşık 1,5 yıl sonra geleneksel kahvaltılı basın toplantılarının başladığı Demokrat Parti’de İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, eğitimde yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Açıklamasına eğitim öğretim yılının büyük eksiklikleri ile başlayan Nazlıgül, bugüne kadar almadıkları şikayetleri aldıklarını söyledi. Başkan Nazlıgül, “Okullarımız 3 aylık yaz tatili ile birlikte yaklaşık 1 buçuk senedir kapalı. Eylülde okullar açıldı. Dakika bir gol bir. Tadilat nedeniyle eğitim veremeyen okullar oldu. Akla zarar bir durum. Bir buçuk sene durup okullar açılmadan önce tadilata girdi. Yakınlardaki başka okullara gitmek zorunda kaldı öğrenciler. Tirajikomik bir durum. Allah öğrencilerimizi yavrularımızı korusun” diye konuştu.

Demokrat-Parti-
Demokrat-Parti-

 

Kaynak kitap şikayetleri

Okullardan aldıkları en büyük şikayetlerden birinin kaynak kitapları olduğunu ifade eden Nazlıgül, “Kitap yükünü almak için devlet öğrencilerin ders kitaplarını karşılıyor. Dağıtılan kitapların içi boş. Müfredat ile ilgisiz. Sınava dayalı sistem ile hiçbir alakası olmayan kitaplar. Kaynak kitabı almadan eğitim almak çok zor. Öğretmenler de veliler de haklı. Bu ders kitapları lise ve üniversite düzeyinde 2, 3 bin lirayı buluyor. Burada iş milli eğitime düşüyor. Bastıkları kitapların içeriğini iyi oluşturmalılar. Körfez’de TÜPRAŞ Lisesi. Okulda hem eğitim devam ediyor hem de tadilat devam ediyor. Enteresan bir durum. Eğitim sisteminin neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Diğer sıkıntılar düzelir. Ama eğitim önemli” dedi.

 

“Okullarda hizmetli kadrosu yok”

Okullardaki şartlarının yetersizliğini vurgulayan Nazlıgül, “Okullarda çalışan sıkıntısı yaşanıyor. Pandemi döneminde sabah akşam temizlikten bahsediyoruz. Maalesef okullarda hizmetli kadrosu yok. Okul kapılarında güvenlik yok. Esrar kullanımı ortaokula kadar düştü. Yani çocuklarımız şimdilik Allah’a emanet. Kadrolu öğretmen sayısı çok düşük. Ücretli öğretmenler görevlendiriliyor. Bu öğretmenler ders başı ücret alıyor. Aylık aldıkları para maalesef 2 bin 500 TL’yi bile bulmuyor. Asgari ücretin altında alıyor. Ne kadar acı bir tablo ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Demokrat-Parti-
Demokrat-Parti-

“Eğitimdeki sıkıntılar giderilmeli”

“Yurtta yer bulamamışlar”

Öğrencilerin barınma sıkıntılarının olduğunu belirten Nazlıgül, “Sayın Valimiz bile işin içine girdi. Siyasetçilerle polemiğe girmek zorunda kaldı. Buradaki en büyük sıkıntı, ev fiyatları ile beraber kira miktarlarının iki üç katına çıkması. Son olarak Karamürsel’den birkaç öğrenci beni aradı. Anadolu’dan gelen iki öğrenci kardeşimiz. Karamürsel’de yurtta yer bulamamışlar ve birkaç gündür arabada yatıyorlar” dedi.

“FETÖ, bu tür yurtlarda büyüdü”

Cemaat yurtlarına da değinen Demokrat Parti Kocaeli İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, “Bunların yanı sıra cemaat yurtları var. Gayet cazip fiyatlarda konaklanma imkanı veriyorlar. Dar gelirli, ekonomik sıkıntı çeken veli ve öğrencilerin önceliği oluyor. Ne olursunuz beyinlerinizin yıkanmasına izin vermeyin. FETÖ bu tür yurtlarda büyümeye başladı. Bizim amacımız bugünkü bürokratlar gibi sağa sola parmak sallayıp hedef göstermek değil. Eğitimdeki sorunların çözümü için bir nebze aracı olmak. Burada sorunları çözecek valilik ve belediyeler. Yurtlarda boş yer var ama telefonla arandığında yer yok deniyor. Bunun sebebi ne? Okuldan şikayetler duyuyoruz. Dersler boş geçiyor. Peki bu yurtları kim dolduruyor?” ifadelerini kullandı.

Demokrat-Parti-
Demokrat-Parti-

 

“Gidenlerin yolları açık olsun”

İYİ Parti’den istifa edip geri dönenlerle ilgili de açıklama yapan Nazlıgül, “Biz partililerimize doğru yolu gösteriyoruz. Bizden gidenlere de yolları açık olsun diyoruz. Geri geleceklere de neden geldiniz demiyoruz. Burası bir okuldur. Buradaki sıcaklığı başka bir yerde bulmak mümkün değil. Buradaki bütün idareciler devlet için çalışıyor. Gelenleri ödüllendiriyoruz. Biri ilçe başkanı oldu. Başkası il yönetimine girecek” dedi.

 

“Bundan sonra daha güçlü olacağız”

Toplantının sonunda Demokrat Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı’na atanan Seher Keskin’e görev belgesi verildi. Keskin’in görev belgesini Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu takdim etti. Aydoğdu açıklamasında, “Uzun yıllardan beri partimize hizmet eden Seher Keskin hanımefendinin İl Kadın Kolları Başkanlığı atamasını yaptık. Bundan sonraki siyaset hayatında Demokrat Parti’nin var olduğunu hissettirecektir. Bundan sonraki süreçte daha güçlü olacağına inanıyoruz. Allah yolunu açık etsin” dedi.

Demokrat-Parti-
Demokrat-Parti-

 

“Kapımız her zaman açıktır”

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu, geçtiğimiz haftalarda İYİ Parti Kandıra İlçe Başkanı Hilal Kübra Altınay’la bir araya gelmesi ile ilgili de kısa bir yorum yaptı. Aydoğdu, “Hilal arkadaşımız bizim arkadaşımız. Biz 2014 yılında belediye seçimlerinde ittifak yaptık. Hilal hanımı da meclis üyesi yazdık. Siyaset Hilal’i İYİ Parti Kandıra İlçe Başkanlığı’na getirdi. Hilal bize çok uzak bir arkadaş değil. Siyaseten 24 saat çok uzun bir süredir. Bir şey söyleyip arkadaşımızı zora sokmak istemeyiz. Bir yol ayrımına giderse kapımız her zaman açıktır” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu