Nokta Reklam
Video GaleriYaşam

Eşme Ayva Festivali ve Mehmet Erdem Konseri

Türkiye’de ve dünyada kalitesi ve lezzeti ile nam salmış Eşme Ayvası’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan 3.Eşme Ayva Festivali bugün Eşme sahilinde gerçekleşti

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen 3’üncü Eşme Ayva Festivali bugün Eşme sahilinde gerçekleştirildi. Festival, Mehmet Erdem konseriyle taçlandı.

Türkiye’de ve dünyada kalitesi ve lezzeti ile nam salmış Eşme Ayvası’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan 3.Eşme Ayva Festivali bugün Eşme sahilinde gerçekleşti. Kartepe Belediyesi Çocuk Mehteran Takımı ve halk oyunları gösterisi ile başlayan festivalde kurulan stantlarda Eşme’nin eşsiz ayvası görücüye çıktı. Ayva Festivali’nde Kartepeli ayva üreticileri kurdukları stantlarda ayva satışı da yapıldı. Alana kurulan çocuk oyun gruplarının yanı sıra çuval, halat çekme, yumurta yarışları festivale renk kattı

FESTİVALE YOĞUN KATILIM

Programa Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Sami Çakır, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Muharrem Top, AK Parti Kartepe İlçe Başkanı Sadık Yılmaz ve yönetimi, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt ve yönetimi, CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk ve yönetimi, Kartepe Belediyesi meclis üyeleri, Kartepe İSU Şube Müdürü ihlas İlteriş Demir, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir ve çok sayıda vatandaş katıldı.

esme ayva festivali
esme ayva festivali

 

“TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL AYVASI”

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, “Ayva, Eşme Ayvası olunca bir başka güzel oluyor. Türkiye’nin en güzel ayvası Eşme Ayvası’dır. Ayvamızı tanıtmak, duyurmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Üreticilerimize, tarımla uğraşan esnaf arkadaşlarıma sizlerin huzurunda çok teşekkür ediyorum. Birkaç yıl araya girdi festivalimiz. Birinde pandemi oldu, diğerinde şehitlerimiz oldu yapamadık. Geçtiğimiz günlerde kutlamış olduğumuz Cumhuriyet Bayramımızı gönülden tebrik ediyorum.

“BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR”

Cumhuriyeti ve bu güzel bayramı bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle anıyorum. Kartepemizin sadece ayvası yok. Cevizi var, kirazı var, armudu var. Kartepe’ye dair bütün ürünlerimizi festivallerle tanıtmaya devam edeceğiz. Kartepe’nin sporu var, heyecanı var. 10 yıl içerisinde Kartepe çok daha güzel, müreffeh ve gelişmiş bir şehir olacaktır. Kartepe’nin neye ihtiyacı varsa Tahir başkanımız hep yanımızda oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımıza da bu vesileyle çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

“GURUR DUYUYORUZ”

Ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak ise, “Başkanımız bugünün önemini çok iyi özetledi. Kartepemize yakında daha da yakışacak işler yapacağız. Bu festivalde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün Gölcük’te Balık Festivali’ndeydim. Uluslarası bir festivaldi. Biz gayretle, samimiyetle çalışıyoruz. Ürünleri de ortaya çıkıyor. Belediye başkanlarımız her ilçemizde seçim vaatlerini şimdiden tamamladılar. Sizlerin huzuruna sunmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

“DAYANIŞMANIN GÖSTERGESİ”

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır da, “Türkiye ayva üretiminde önde gelen bir ülke. Pandemi dönemini atlatmamıza yardımcı olsun diye de bu festival düşünülmüş. Zor zamanlardan geçiyoruz. Onların telafisi olsun inşallah. Kartepe çok güzel bir ilçe. Bu şenlikte emeği geçenlere çok teşekkür ederim. Dünya korkunç bir iklim değişikliği yaşıyor. Biz ne yapmamız gerekiyor ona bakmalıyız.

 

Burada belediyelere büyük görev düşüyor. Bu festivaller dayanışmanın bir göstergesi. Bu güzelliklerin daim olmasını arzu ediyorum. Bu tür festivallerle ürünlerimizi tanıtma fırsatı yakalıyoruz. Festivalimiz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından ‘En Güzel Ayva Yarışması’ sonucu dereceye girenlere 5 bin, 3 bin ve 2 bin Türk Lirası ödül verilirken, mansiyon kategorisinde ise çeşitli ödüller verildi. Festival Mehmet Erdem’in seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla taçlanırken konseri izlemeye gelenler mükemmel bir gece yaşadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu