Nokta Reklam
Video Galeri

Gaziantep’ten tarihe iki anlamlı eser

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi GAZİ KÜLTÜR A.Ş. tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılı dolayısıyla Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy adlı kitapla birlikte Milli Mücadele ve İstiklal Marşı Kartpostalları yayınlandı.

GAZİANTEP (İGFA) – Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in talimatları GAZİKÜLTÜR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hakan Tanrıöver’in teklifleri doğrultusunda yayın hayatına giren iki eserden biri olan Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy adlı kitap, “Mebus ve Şair Mehmet Akif Ersoy Sergisi” nde ziyaretçilerin beğenisine sunulan donelerden hareketle vücut buldu.

1921’den bugüne kadar ulaşan Mehmet Âkif Bey ve İstiklâl Marşı’na ilişkin sergilenen tarihî vesikaları, fotoğrafları, yazıları kalıcı hale getirebilmek ve geniş kitlelere ulaştırabilmek adına tek bir kitapta toplanan eser, görsel malzeme açısından zengin olmakla birlikte malzemelerin hikayeleri, açıklamalarıyla bir bütün oluşturulacak şekilde ele alındı. Bunun yanında kitapla birlikte Milli Mücadele’nin propagandasının yapılması amacıyla basılan kartpostallardan İstiklal Marşı’nı içeren ve 12 kartpostaldan oluşan seçki, basılı hale getirildi.

172 sayfadan oluşan kitap, İstiklâl Marşı ve Mehmet Âkif Ersoy’a dair tarihî belgelerin, fotoğrafların, koleksiyon ürünlerinin, yadigârların oluşturduğu zengin bir materyal kaynağına sahiptir. Yetkin isimlerin yazıları ile bütünlük oluşturan çalışma bu özelliği sayesinde belgesel kitap özelliğini taşıyor.  Kitap ve Kartpostallar, Gaziantep Panoroma ve Kahramanlık Müzesi, Zeugma Müzesi, Arkeoloji Müzesi mağazalarında, Türkiye çapında seçkin kitapçılarda, GAZİKÜLTÜR A.Ş.’nin internet sitesi magazagaziantep.com ve kitap satışı yapan seçkin internet sitelerinde satışa sunuldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu