Nokta Reklam
Dünya

Londra’da olağanüstü durum ilan edildi

İngiltere'de corona virüsü salgınında son 24 saatte 90 bin 418 vaka tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 11 milyon 279 bin 428'e yükseldi.

Londra’da, Belediye Başkanı Sadiq Khan, Covid-19’un Omicron mutasyonunun hızla yayılması ve vakaların artmaya devam etmesi üzerine başkentte olağanüstü durum ilan etti.

Ülkede geçtiğimiz çarşamba gününden bu yana art arda 3 gündür tazeleyen günlük vaka sayılarının, dün 93 bin 45’e ulaşması ile salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçmişti.

Başkent Londra’nın Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Hastaneye kabullerin artması ve sağlık çalışanlarının sayısındaki eksiklik nedeniyle ortaklarımızla görüşerek bugün Londra için olağanüstü durum ilan etme kararını aldım” ifadelerini kullanarak, “Bu, işlerin ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesidir” dedi.

Omicron mutasyonunun hızla yayılması nedeniyle Ulusal Sağlık Servisi (NHS), itfaiye ve polis gibi hayati kurumların personellerinin zor durumda kaldığını ifade eden Khan, Londra’daki ve ülkedeki herkesin güçlendirici aşı dozlarını almaları gerektiğini vurguladı.

En son ocak ayında ilan edilmişti

Khan’ın “olağanüstü durum” ilan etmesi üzerine başkentteki acil durum servislerinde bir dizi düzenlemelerin yapılması bekleniyor. Khan, daha önce geçtiğimiz ocak ayında başkentin “kriz noktasında” olduğunu ve sağlık hizmetlerinin korunması için acil önlem alınması gerektiğini söyleyerek “olağanüstü durum” ilan etmişti.

Hastaneye kabuller yüzde 30 arttı

Son zamanlarda ülkede en çok Covid-19 vakasının görüldüğü Londra’da, son 1 haftada 78 bin 168 vaka kaydedilirken, hükümetin verilerine göre, başkentte salgının başından bu yana toplam vaka sayısı 1,5 milyonu aştı. Londra’da ayrıca, hastaneye kabullerin son 1 hafta içinde yüzde 30 artmasıyla şu anda hastanelerde Covid-19 tedavisi gören hasta sayısının yaklaşık 15 bine ulaştığı belirtildi.

Turizm Gazetesi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu